اطلاعاتی درباره لباس زیر

آیا می‌دانید لباس زیر از چه زمان و مکانی به وجود آمده و برای چه مصارفی استفاده می‌شده است و چه انواعی داشته تا به نوع امروزی خود درآمده است؟

لباس زیر، لباسی است که در زیر لباس بیرونی استفاده می‌شود و معمولا در تماس مستقیم با پوست بدن است و ممکن است بیش از یک لایه داشته باشد. آنها برای حفظ لباس‌های بیرونی از تخلیه و یا آسیب رسیدن به بدن استفاده می‌شوند تا اصطکاک پیراهن بر روی پوست را کاهش دهند، بدن را شکل دهند، و یا زمینه را برای پنهان سازی یا حمایت از بخش های خصوصی، فراهم کنند.

در هوای سرد، لباس زیر باعث می‌شود که گرما در بدن حفظ شود و در گرما بالعکس عمل می‌کند. انواع خاصی از لباس زیر اهمیت مذهبی دارند. برخی از اقلام لباس فقط به عنوان لباس زیر طراحی می‌شوند، در حالی که برخی مانند تی‌شرت و نوع خاصی از شورت، هم برای لباس زیر و هم لباس بیرونی استفاده می‌شوند. برخی لباسهای زیر که با مواد یا پارچه‌های مناسب ساخته می‌شوند، به عنوان لباس شب یا لباس شنا، و بعضی از آنها برای جذب جنسی طراحی شده‌اند.

لباس‌های زیر معمولا از دو نوع می‌باشند: لباس‌هایی که برای پوشش آلت و لباسی که برای پوشاندن دور کمر و پاها استفاده می‌شود. لباس زیر برای زنان و مردان سبک‌های مختلفی دارد. لباس‌های زیر که توسط خانمها پوشیده می‌شود شامل شورت و سینه بند) می‌باشد، در حالی که مردان اغلب، شورت‌های کوتاه و بلند و گاها زیرپوش. لباسهایی که معمولا توسط هر دو گروه پوشیده می‌شوند شامل تی‌شرت، پیراهن بدون آستین یا رکابی و بیکینی می‌باشد.

«موارد استفاده لباس زیر»

لباس زیر به دلایل مختلفی پوشیده می‌شود. آنها لباس‌های بیرونی را از ترشح ادرار، مایعات بدن، خون و مدفوع محفوظ می‌دارد.

سینه‌بند زنان از سینه‌ها محافظت می‌کند و شورت‌های مردانه محافظت از آلت را به عهده دارد. کرست (یک نوع گن نیم تنه زنانه ست) که می‌تواند به عنوان یک لباس پایه برای فرم دادن بدن زنها استفاده شود.

در هنگام ورزش برای حمایت و حفاظت بیشتر، مردان اغلب لباس زیر محکم‌تری می‌پوشند، از جمله شورت‌های جک‌داری که برای حفاظت آلت در ورزشهایی مثل دوچرخه سواری استفاده می‌شود و در زنان می‌توانند از سینه‌بندهای ورزشی استفاده کنند که محافظت بیشتری را فراهم می‌کند، در نتیجه افزایش راحتی و کاهش احتمال صدمه به رباط‌های قفسه سینه در هنگام تمرینات با شدت ضربه بالا که منجر به بیهوشی می‌شود را فراهم می‌کند.

در هوای سرد، لباس زیر می‌تواند بخشی باشد که باعث گرم شدن بدن می‌شود. لباس زیر ممکن است برای حفظ اعتماد به نفس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، برخی از زنان لباس زیر را برای اینکه اندامشان مشخص نشود می‌پوشند. برعکس، برخی از انواع لباس زیر را می‌توان برای جذاب بودن جنسی استفاده کرد.

برخی از اقلام لباس به طور انحصاری به عنوان لباس زیر طراحی شده اند، در حالی که برخی دیگر مانند تی‌شرت و انواعی از شورت‌ها هر دو می‌توانند به عنوان لباس زیر و لباس بیرونی مورد استفاده قرار گیرند. البته مناسب بودن لباس زیر به عنوان لباس بیرونی به عواملی مانند شرایط محیطی که وابسته به هنجارهای اجتماعی، مد و الزامات قانون است، برمی‌گردد.برخی لباس‌های زیر، اگر از مواد مناسب ساخته شده باشد، می‌توانند به عنوان لباس شب یا لباس شنا مورد استفاده قرارگیرند.

«توابع مذهبی لباس زیر»

لباس زیر نیز می‌تواند اهمیت مذهبی داشته باشد:

یهودیت برای مطابقت با لباس‌های اجتماع خود، نوعی از کتان تالیت را که اغلب به عنوان زیر پیراهن استفاده می شد، می‌پوشند.

مورمونیسم‌ها، هم مطالبق قوانین‌شان در معبد، لباس‌های ویژه‌ای را به کار می‌برند که به آنها در یادآوری آموزه‌های معبد کمک می‌کند.

سیکیزم یکی از پنج موردیست که توسط مردان و زنان سیک (ایالتی در هند) پوشیده شده است، سبک خاصی از لباس‌های شبیه به شورت‌های باکسر (پادار) و شناخته شده به عنوان کچرا است.

در دین زرتشت، زرتشتیان یک لباس زیر را به نام “سرده” که با یک کمربند مقدس به نام”کوشتی” که دور کمر می پیچیدند استفاده می کردند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.