گزنه نیوشا جایگزین مناسبی برای قرص های شیمیایی است

چند ویژگی گزنه نیوشا در حال حاضر، همراه با مقرون به صرفه بودن، در دسترس بودن کافی و پردازش آسان، می تواند این گیاه را به یک مکمل غذایی عالی، ارزان و پرمصرف در مزارع فشرده تبدیل کند.

متأسفانه، علیرغم پتانسیل زیاد آن به عنوان محصول چند منظوره تحت کشت کم نهاده، U. dioica امروزه یک گیاه دست کم گرفته شده و اغلب نادیده گرفته شده است که توسط کشاورزی معاصر به عنوان یک علف هرز باید از بین برود (Di Virgilio et al., 2015). علاوه بر این، ادبیات مربوط به استفاده از آن در ماهی ها هنوز پراکنده است، که می تواند تلاش برای مطالعه کاربرد این گیاه در آبزی پروری را محدود کند. این بررسی کوچک بر روی مطالعات بسیار اخیر در مورد تجویز رژیم غذایی U. dioica، هم به عنوان یک گیاه منفرد یا در ترکیب با گیاهان دیگر، برای افزایش رشد و تحریک ایمنی ماهیان پرورشی تمرکز می‌کند، بنابراین ماهی را قادر می‌سازد در برابر عفونت‌های باکتریایی مقاوم‌تر باشد.

گزنه
گزنه (گزنه)، گیاهی است چند ساله از تیره گزنه از خانواده گزنه (احمد و پاراسورامان، 2014). ساقه صاف و سبز، چهار گوش، با کلنشیم لاکونار در هر گوشه است. بسته های فیبروواسکولار می تواند 12-20 باشد (کرسی و ماسینی، 1997).

برگها در بالا سبز تیره و در زیر کم رنگ تر، مستطیل یا بیضی شکل، متقابل، در قسمت پایه قلب، دندانه دار هستند.

تریکوم های گزنده هم ساقه ها و هم برگ ها را می پوشانند و حاوی مایعی غنی شده از هیستامین، استیل کولین و سروتونین هستند.

گل‌های دوپایه کوچک یا نر یا ماده در گل‌آذین‌های جداگانه، قهوه‌ای تا سبز مایل به رنگ هستند که به‌صورت نژادی در بغل برگ‌های بالایی دیده می‌شوند و از ماه می تا سپتامبر هر سال گل می‌دهند.

ریزوم وجود دارد و ریشه آن معمولاً بیارک است (کرسی و ماسینی، 1997). فلاونوئیدها، تانن ها، ترکیبات فرار، اسیدهای چرب، پلی ساکاریدها، ایزولکتین ها، استرول ها، ترپن ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ترکیبات شیمیایی اصلی U. dioica هستند.

در این زمینه، فلاونوئیدها و مشتقات اسید کافئیک به فعالیت های ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد درد عصاره برگ گزنه کمک می کنند.

به طور خاص، اثر ضد التهابی عصاره های اتانولی برگ های U. dioica ناشی از مهار مسیر NF-kB است که در نهایت آزادسازی سیتوکین های التهابی را تنظیم می کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.